Jak wybrać firanki na małe okno?

małe firanki warszawaNie zawsze możesz pochwalić się wielką, oszkloną witryną. Nie martw się. Nawet, jeśli masz małe okna – dekoracja może wyglądać efektownie i być świetnym dopełnieniem wnętrza.

Każde wnętrze ma niepowtarzalny klimat i w każdym pomieszczeniu taki klimat można stworzyć i go zachować. Wystarczy odrobina wyobraźni, kilka inspiracji i… nasze wskazówki.

Nie ma znaczenie czy mieszkasz w dużym przestronnym domu, starej kamienicy czy bloku w zatłoczonym mieście. Każdy dom czy mieszkanie niesie ze sobą niepowtarzalną aurę. W małych wnętrzach albo tam, gdzie okna są naprawdę niewielkie, warto postawić na minimalistyczne dekoracje. Sprawią, że pomieszczenie stanie się „większe”. Dobrze, więc, aby była ona naprawdę delikatna. Zbyt „bogate” firany czy zasłony sprawią, że i tak już małe okna, będą wydawały się jeszcze mniejsze. Poza tym wnętrze będzie bardziej przytłoczone. Jeśli masz małe okna, ale zależy Ci na tym, aby oświetlić pomieszczenie – sprawdzą się zwiewne firany w jasnych kolorach. Możesz również zdecydować się na połączenia kolorów, ewentualnie zaszaleć z nietuzinkowymi akcentami. Może zdecydujesz się na nietypowe upięcie? To nada pomieszczeniu odrobiny szaleństwa. Lepiej nie kombinować za bardzo. Chociaż delikatne. Lekkie zasłonki również są niezła koncepcją. Wprowadzą nieco domowego klimatu.

Złym pomysłem jest również rezygnacja całkowicie z firan i postawienie na np. rolety. Okno bez firan traci urok. Rolety mogą być dopełnieniem i ozdobą okna. W tym przypadku idealne będą rolety rzymskie. Dzięki różnym wzorom ozdobią okno, ale również będą ochroną przed słońcem. Jednak rezygnacja z firanek to nie jest dobry pomysł. Przez to wnętrze nabierze surowości. Odbierzesz pomieszczeniu przytulność, a całość będzie wyglądała na „niedokończoną”.

Jaką wybrać długość firan?

firanki warszawaTo chyba odwieczny dylemat osób, które wybierają firanki i zasłony do swojego domu. Często boimy się, aby zbyt długa czy zbyt krótka firanka nie popsuła efektu całej dekoracji. Podpowiadamy, na jaką długość firan postawić.

Wybierając aranżację trzeba wziąć pod uwagę nie tylko kolor, rodzaj tkaniny, sposób upięcia czy ewentualne dodatki, ale również zastanowić się nad długością firany. Chodzi przecież o to, aby efekt było kompletny. Nie chcemy przecież popsuć go przez jeden błąd, niedopatrzenie. Postaw na odcień zbliżony do kolorystyki wnętrza. Unikniesz w tym przypadku sytuacji, kiedy dekoracja będzie się odznaczała na tle ściany. To może spowodować efekt „plamy”. Zachowaj również umiar w łączeniu materiałów. Zbyt wiele motywów przytłacza i powoduje oczopląs. Warto postawić na kontrast. Oznacza to, żeby zestawić ze sobą kolory ścian i zasłon. Wówczas będzie to modny akcent w Twoim wnętrzu. A co z długością?

To w pewnym sensie zależy od preferencji danej osoby. Niektóre aranżacje wyglądają dobrze z krótkimi firanami, natomiast inne – z długimi. Jeśli nie masz zbyt wielkiej wyobraźni, warto sięgnąć po prostu po gotowy projekt. Nie będziesz musiała specjalnie wymyślać. Firany występują najczęściej w dwóch wariantach: do ziemi albo za parapet. Te pierwsze stosuje się najczęściej w salonach, pokojach gościnnych. Tak, gdzie wnętrza są przestronne i duże. W mniejszych pomieszczeniach zdecydowanie stawia się na firany o długości nieco za parapet. Taki zabieg powoduje, że wnętrze nie zostaje dodatkowo „skrócone” i zmniejszone. Takie rozwiązanie sprawdzi się również pokoju dziecięcym.

Pamiętaj, że już na etapie planowania aranżacji okiennej, warto zastanowić się nad ta, jaką długość firan preferujesz. Warto przemyśleć różne warianty i porównać, który z nich wypada korzystniej w danym pomieszczeniu.